Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Articolul 13 Constituie stagiu de cotizare în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Articolul 13 Constituie stagiu de cotizare în sistemul public ...

Articolul 13
Constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii:
a) perioadele de vechime în muncă realizate până la data de 1 aprilie 2001, pentru care s-a datorat sau, după caz, s-a datorat și plătit contribuție de asigurări sociale;
b) perioadele necontributive care au constituit vechime în muncă în baza legislației în vigoare până la data de 1 aprilie 2001 sau, după caz, stagiul de cotizare conform legislației ulterioare acestei date;

Din normele de aplicare a legii 360/2023 tot art.13 .........

Din cele doua articole 13 rezulta ca somajul înainte de 2001 nu se considera stagiu contributiv și nu întra în cei 35 necesari ieșirii la oensie mai devreme?
Este a nu stiu cata oara deschideti un topic cu aceasta problema , desi ati mai fost atentionat .
In acest caz, primiti avertisment.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Cornel Vasile, Consilier juridic