Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea a donat apartamentul unei nepoate înainte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea a donat apartamentul unei nepoate înainte de a deceda

Buna ziua... Mama me a decedat si a donat apartamentul unei nepoate farà sa stie ceilanti 2 copii... Se poate sa se mai faca Ceva, in sensul ca apartamentul sa revina la copii? Va multumesc..
Nu era obligată mama dvs să dea raportul la copii ei, când a luat decizia să doneze proprietatea ei unei nepoate.
Mai avea și alte bunuri, ca ex: terenuri....`? Nu a rămas nimic moștenire la copii ei`?
Findcă, în această situație, se pune în discuție dacă a fost încălcată rezerva succesorală a moștenitorilor rezervatari.
Dapix, utilizator
În cazul unei donații făcute de o persoană decedată, există posibilitatea de a formula o acțiune în reducțiunea liberalităților excesive, în special dacă acea donație afectează drepturile moștenitorilor rezervatari!

A priori, este important să va programati la o consultatie juridica la un avocat pentru a vă evalua opțiunile, pentru a vă asigura că drepturile dvs sunt protejate în mod corespunzător și pentru a se determina dacă este fezabilă și oportună formularea unei acțiuni în reducțiunea liberalității excesive.
Dar sunteți sigură că a donat apartamentul către nepoată`?

Eu aș tinde să cred, că mai degrabă a încheiat la NOTAR cu nepoata un contract de întreținere. E mare diferență dacă nu e donație.
Dapix, utilizator