Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Examen pt functia de procuror As dori sa știu cât ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Examen pt functia de procuror As dori sa știu cât mai multe ...

Examen pt functia de procuror
As dori sa știu cât mai multe pt ocuparea acestei funcții:
Am vechime de 11 ani ca și consilier juridic, ca și procuror bineînțeles ca nu am, și voiam sa știu ce ar trebui sa fac: sa urmez cei doi am de curs în inm și apoi examen ?ce pasi știți ca ar trebui sa ii urmez?
Legea 303/2022
art. 63
(1) Pot fi numiți în magistratură, pe bază de concurs, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 5 alin. (3),
foștii judecători și procurori care și-au încetat activitatea din motive neimputabile, personalul de specialitate juridică asimilat judecătorilor și procurorilor, avocații, notarii publici, asistenții judiciari, consilierii juridici, executorii judecătorești cu studii superioare juridice, personalul de probațiune cu studii superioare juridice, ofițerii de poliție judiciară cu studii superioare juridice, grefierii cu studii superioare juridice, persoanele care au îndeplinit funcții de specialitate juridică în aparatul Parlamentului, Administrației Prezidențiale, Guvernului, ministerelor, Curții Constituționale, Avocatului Poporului, Curții de Conturi sau al Consiliului Legislativ, în Institutul de Cercetări Juridice al Academiei Române și Institutul Român pentru Drepturile Omului, cadrele didactice din învățământul juridic superior acreditat, precum și magistrații-asistenți, cu o vechime în specialitate de cel puțin 5 ani.
[ link extern ]