Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, am o instalație de utilizare a gazelor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, am o instalație de utilizare a gazelor naturale ...

Bună ziua, am o instalație de utilizare a gazelor naturale executată în baza unui contract de prestări servicii de către furnizorul de gaz din localitate. O bucată din această instalație este desfășurată și pe domeniul public din considerente de încadrare a drumului public, așa fiind soluția tehnică propusă de către cei care au realizat-o. În momentul de față 2 vecini a-au branșat fără acordul meu la instalația aceasta de utilizare, dar cu acordul distribuitorului de gaz. În acest moment vecinii refuză să plătească cota parte din investiția pe care am făcut-o în această instalație. Ce modalitate am de a-mi recupera acești bani? Cum pot imparti răspunderea legala cu cei 2 vecini pentru utilizarea acesteia instalații?
Innstalatia de utilizare este a dvs. doar pe proprietatea privata a dvs. Ce e pe domeniul public intra in reteaua publica de distributie. Distribuitorul nu va instala acolo alte retele, presupun ca a dimensionat de prima data reteaua sa poata deservi si alti consumatori din zona.