Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acum câțiva ani am dat acordul vecinului să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acum câțiva ani am dat acordul vecinului să construiască ...

Acum câțiva ani am dat acordul vecinului să construiască o clădire la limita de proprietate, lipită la calcanul clădirii mele... între timp am demolat peretele care reprezenta calcanul iar el după demolare și-a construit clădirea.... acum eu vreau să îmi aleg un proiect de casă să construiesc la calcanul clădirii lui dar acesta mă tot duce cu vorba practic refuzând să îmi dea acordul la rândul lui....ce pot să fac pentru că este vorba de rea voință, vecinul fiind interesat să cumpere terenul meu pe care vreau să construiesc
Cyoby1967, utilizator
Sa va impacati cu gandul ca ati fost pacalit. Cam asta puteti face. Daca atunci cand v-ati dat acordul nu ati stabilit in mod reciproc dreptul de a construi cu incalcarea limitei de 60 de cm ci v-ati bazat pe cuvant si onoare ... un acord nescris nu are nici macar valoarea hartiei pe care putea fi scris.
Cereti oficial, verificati urbanismul, vedeti ce alte variante gasiti. Daca gasiti argumente, puteti incerca cu o notificare sa il faceti sa se razgandeasca, daca nu, nu are rost. Uneori, in functie de situatia de fapt a teren urilor, functioneaza o negociere. Alteori nu are rost.