Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Emit o factura către alt SRL dar neincasata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Emit o factura către alt SRL dar neincasata

Bună ziua! Ca SRL, dacă emit o factura către alt SRL pentru prestări servicii, dar nu a fost încasată, nu s-a factut transferul. Care este urmarea fiscală sau sunt răspunzător de ceva la anaf? Dacă nu sunt încasate facturile?
george-neagu, moderator
Trebuie sa platiti impozitul indiferent daca ati incasat sau nu contrvaloarea facturilor. Insa la impozitul pe profit, ajustările pentru deprecierea creanțelor sunt deductibile în proporție de 30%,
www.avocatnet.ro/articol_660...