Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, am o fiică de 28 de ani cu grad de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, am o fiică de 28 de ani cu grad de handicap 1 encefalopatie ...

Bună ziua, am o fiică de 28 de ani cu grad de handicap 1 encefalopatie infantilă și parapareză spastică, nu poate vorbi și nici să se miște. Până la vârsta asta eu nu i am făcut pensie, am beneficiat de alocație dublă. Care ar fi procedeul prin care aș putea să i fac pensie ? Îmi trebuie și curatela pentru asta ?
Daca spuneti ca e incadrata in gradul de handicap GRAV cu INSOTITOR, foarte sigur primeste indemnizatie lunara de la DGASPC, plus toate beneficiile prevazute in lege.

Indemnizatia de insotitor este 2.079 lei lunar.
Dapix, utilizator
Referitor la punerea ficei sub CURATELA, chiar va recomand sa instituiti curatela, pentru ca astfel o puteti reprezenta oricand in relatia cu institutiile statului.
Păi și doar asta ar fi ? Din ce am înțeles din alte surse , ar trebui să beneficieze și de o pensie de handicap plus indemnizația de însoțitor care îmi revine mie sau greșesc eu?
Ati aflat din surse oficiale, sau vorbe.....?
Mai are fica dvs cu siguranta si o INDEMNIZATIE lunara de la DGASPC in cuantum de 660 lei.

Pensie de handicap nu exista.
Doar cei cu handicap care au lucrat, beneficiaza si de pensie de invaliditate.
Dapix, utilizator