Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren extravilan vs OUG 144/2022
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren extravilan vs OUG 144/2022

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie:
- in cazul vanzarii de catre o persoana fizica a unui teren din extravilan (obtinut prin certificat de mostenitor) catre arendas, se aplica prevederile art. 4^2 din OUG 144/30.06.2022, referitor la aplicarea unui impozit de 80%?

Multumesc!
giocont, utilizator
Buna ziua! Dupa cum am raspuns si altcuiva mai devreme, se poate face o discutie aici, in primul rand dobandirea prin mostenire nu este cumparare, iar legea vorbeste de cumparare, deci s-ar putea ca legea sa nu va afecteze, si in al 2-lea rand situatia dvs juridica s-a nascut inainte de modificarea legii, sens in care legea se aplica doar pentru viitor nu si pentru trecut, deci asa o vad eu. Deocamdata este prea proaspata si nu s-a format o practica intr-un sens sau altul. Nu este exclus ca legea sa mai suporte niste modificari, deoarece in opinia mea are niste lipsuri care creaza deja probleme. Mai asteptati 30-60 zile si mai vorbim. Bafta!