Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Am o carte in engleza. Autorul traieste. Cartea a fost ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Am o carte in engleza. Autorul traieste. Cartea a fost publicată ...

Am o carte in engleza. Autorul traieste. Cartea a fost publicată in Statele Unite. Acum cineva vrea sa o traduca in romana (este prieten cu autorul). Teoretic primul pas este sa se ceara drepturile de autor de la editura unde s-a publicat cartea in engleza. Problema e ca editura nu mai exista. Cum se procedează ca sa se traduca in romana ca sa fie totul legal? Oare poate semna autorul o hartie prin care isi da acordul daca editura a disparut?
Pentru traducere, va trebui sa obtina acordul autorului cartii.
Dacă autorul a cesionat drepturile editurii, se caută înregistrarea la oficiul responsabil cu proprietatea intelectuală din țara respectivă
Ce act trebuie sa faca? Autorul este de acord pentru traducere. Insa nu stie ce act trebuie semnat.

Cornel Vasile a scris:

Pentru traducere, va trebui sa obtina acordul autorului cartii.