Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, daca am permisul de conducere suspendat in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, daca am permisul de conducere suspendat in Ro ( 3 ...

Buna ziua ; daca am permisul de conducere suspendat in Ro ( 3 luni) pot conduce in perioada suspendarii in UE ? sau in afara UE ?
Mentionez ca am si permis de USA dar cel de RO este suspendat ; pot conduce cu cel de USA in conditiile de mai sus?
Merci
In principiu da, insa nu sunt exact aceleasi reguli in fiecare tara din UE, trebuie sa va interesati de conditiile din fiecare tara in care vreti sa calatoriti cum accepta acel permis.
latka, utilizator
Mirela Gheniu a scris:

Buna ziua ; daca am permisul de conducere suspendat in Ro ( 3 luni) pot conduce in perioada suspendarii in UE ? sau in afara UE ?
Mentionez ca am si permis de USA dar cel de RO este suspendat ; pot conduce cu cel de USA in conditiile de mai sus?
Merci

Pe teritoriul României nu ai voie să deții două permise de conducere conform art.27 pct. (4) OUG 195/2002. La intrarea în țară ai obligația să predai unul din permisele de conducere.
În concluzie ar trebui ca nimeni să nu știe că tu mai ai un permis de conducere.
eugenoctavian1968, utilizator