avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, daca am permisul de conducere suspendat in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, daca am permisul de conducere suspendat in Ro ( 3 ...

Buna ziua ; daca am permisul de conducere suspendat in Ro ( 3 luni) pot conduce in perioada suspendarii in UE ? sau in afara UE ?
Mentionez ca am si permis de USA dar cel de RO este suspendat ; pot conduce cu cel de USA in conditiile de mai sus?
Merci
Cel mai recent răspuns: eugenoctavian1968 , utilizator 10:09, 10 Mai 2024
In principiu da, insa nu sunt exact aceleasi reguli in fiecare tara din UE, trebuie sa va interesati de conditiile din fiecare tara in care vreti sa calatoriti cum accepta acel permis.
Ultima modificare: Marți, 7 Mai 2024
latka, utilizator
Mirela Gheniu a scris:

Buna ziua ; daca am permisul de conducere suspendat in Ro ( 3 luni) pot conduce in perioada suspendarii in UE ? sau in afara UE ?
Mentionez ca am si permis de USA dar cel de RO este suspendat ; pot conduce cu cel de USA in conditiile de mai sus?
Merci

Pe teritoriul României nu ai voie să deții două permise de conducere conform art.27 pct. (4) OUG 195/2002. La intrarea în țară ai obligația să predai unul din permisele de conducere.
În concluzie ar trebui ca nimeni să nu știe că tu mai ai un permis de conducere.
Ultima modificare: Vineri, 10 Mai 2024
eugenoctavian1968, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Predare permis conducere - cetatean roman rezident in strainatate daniel_dur daniel_dur Buna ziua, Sunt si eu intr-o situatie pe care se pare ca nu a mai avut-o nimeni pe aici, asa ca va cer in mod explicit ajutorul. In urma cu ceva vreme ... (vezi toată discuția)
Pot sa detin doua permise de conducere? Dumxx Dumxx Am făcut şcoala de şoferi de două ori, în două ţări diferite: în România in 1992 şi în Italia in 1999 era obligatoriu pentru ca permisele romanesti ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere suspendat eu777 eu777 Buna Ziua, Am o nelamurire si solicit putin ajutor din partea dumneavoastra. Unui amic al meu i-a fost suspendat permisul de ... (vezi toată discuția)