Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua. Am luat o amendă pentru circulația pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua. Am luat o amendă pentru circulația pe pajiște ...

Bună ziua. Am luat o amendă pentru circulația pe pajiște cu masina.
OUG 34/2013 litera d.

E vorba despre o poiană unde, trecând cu mașina prin zonă am văzut că era plin de alte mașini. Am oprit si noi acolo să mâncăm ceva. A venit jandarmeria si a amendat pe toată lumea, vreo 10 mașini cel putin.

Intrebarea mea e dacă pot contesta faptul că la intrarea de pe drumul județean in pajiste, nu era nici o barieră, iar semnul pe care scria că e interzis accesul este distrus, neinteligibil.

Am făcut poze la semn si la intrare când am plecat, iar ce spun se vede si pe google maps.

Are rost să contest amenda sau merg să o platesc?

Ca fapt divers, eu sunt dintr-un județ, iar contravenția a fost făcută in alt județ.
Multumesc anticipat pentru răspuns.
Puteti depune plingerea contraventionala (contestatia) si la judecatoria de care apartineti, conform OG 2/2001.
Plata la jumatate din minim in cele 15 zile avute la dispozitie va scuteste de a nu plati la intreg, daca pierdeti procesul.
Banii se pot recupera de la administratia financiara, in caz de cistig.
Indiferent de unde sunteti, amenzile se platesc doar la primaria de care apartineti.