Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... retragere actiune de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

retragere actiune de divort

O zi buna tuturor.
Acum 3 luni de zile am depus o cerere la tribunal pt desfacerea casatoriei de comun acord (cerere semnata numai de mine, sotia nu a semnat)
M-am impacat cu sotia si nu mai vreau sa divortez.
Daca nu ma mai duc la tribunal la termenul de judecata, se anuleaza de la sine actiunea ?
Daca nu ,spuneti-mi ce trebuie sa fac. Sotia mea nu vrea sub nici o forma sa ajunga pe la tribunal.
Ce se poate intampla in acest caz?
Va multumesc.
e bine sa depuneti o cerere prin care spuneti ca renuntati la actiune deoarece v-ati impacat; asa se va respinge cererea dvs.
Impacarea partilor , in actiunile de divort , poate avea loc chiar si in apel sau recurs.;)
va trebui fie sa va prezentati amandoi sotii in fata instantei la termenul stabilit si sa declarati ca v-ati impacat, fie sa depuneti o declaratie in acest sens.
declaratia sa fie semnata de amandoi sotii .