avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... retragere actiune de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

retragere actiune de divort

O zi buna tuturor.
Acum 3 luni de zile am depus o cerere la tribunal pt desfacerea casatoriei de comun acord (cerere semnata numai de mine, sotia nu a semnat)
M-am impacat cu sotia si nu mai vreau sa divortez.
Daca nu ma mai duc la tribunal la termenul de judecata, se anuleaza de la sine actiunea ?
Daca nu ,spuneti-mi ce trebuie sa fac. Sotia mea nu vrea sub nici o forma sa ajunga pe la tribunal.
Ce se poate intampla in acest caz?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 17:03, 4 Februarie 2010
e bine sa depuneti o cerere prin care spuneti ca renuntati la actiune deoarece v-ati impacat; asa se va respinge cererea dvs.
Impacarea partilor , in actiunile de divort , poate avea loc chiar si in apel sau recurs.;)
va trebui fie sa va prezentati amandoi sotii in fata instantei la termenul stabilit si sa declarati ca v-ati impacat, fie sa depuneti o declaratie in acest sens.
declaratia sa fie semnata de amandoi sotii .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau un sfat thea12 thea12 Sotul meu a intentat divort urmand ca peste 3 zile sa avem infatisarea. Afacut o precizare de actiune de divort cu copil minor prin care solicita instantei de ... (vezi toată discuția)
Procedura divort Luana Sanziana Luana Sanziana Puteti sa-mi spuneti, va rog frumos, ce trebuie exact facut pentru un divort amiabil - ambele parti sunt de acord sa divorteze si fara pretentii unul de la ... (vezi toată discuția)
Divort florina_mauro florina_mauro buna ziua intrebarea mea este: am intentat divort am avut prima instanta in care am fost amandoi deacord cu el avand urmatoarea instanta in ianuarie pe 6 .ce ... (vezi toată discuția)