Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua. Am fost implicat într-un accident rutier ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua. Am fost implicat într-un accident rutier și nefiind ...

Bună ziua.
Am fost implicat într-un accident rutier și nefiind eu de vina.
Da am fost beat dar conștient.
Politia mia sesizat un proces verbal în lipsa mea sesizând ca este vina mea și dându-mi amenda.
Au spus în scrisoare ca eu în urma testării alcoolemiei aveam 1 la mie. Iar eu va spun vouă ca mie nu mia fost testata alcoolemia. Mia fost luata tensiunea de către un organ de salvare la fata locului dar doar atât. Exista vreo lege sau ceva pentru a prevedea întocmirea uneori contestații privind minciuna organului de politie ? Nici ora nu a fost pusa corect. Nici alcoolemia nu a fost testata. Și spunând ca a fost vina mea când nu a fost. Ce lege pot aplica ? Pentru minciunile astea ?
Împotriva procesului verbal puteți face plângere în 15 zile de la comunicare.