Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua am o întrebare legata de cumpărarea unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua am o întrebare legata de cumpărarea unei mașini. ...

Bună ziua am o întrebare legata de cumpărarea unei mașini.
A( proprietar initial)
B(cumpărător initial)
C(eu)
B cumpăra masina de la A prin contract v-c. Dar B nu o înregistrareaza pe numele sau.
C cumpăra masina de la B prin contract v-c. Acum eu,C, merg cu ambele contractele dintre cele 3 părți la unitatea mea fiscala pentru înregistrare. Întrebarea mea este dacă totul este în regula dacă se procedează astfel. Mulțumesc frumos pentru ajutor
Contractul dvs cu B este nul. B trebuie să vă dea fiscalul, lucru imposibil câtă vreme nu a înregistrat mașina. A probabil că i-a dat fiscalul lui B, deci nu mai poate scoate altul. Nu vă complicați viața. Singurul contract legal este cel cu 5 exemplare, vizat de către DITL-urile corespunzătoare
adriandimitriu, utilizator
Aveti mare grija sa nu fie in vreo situatie nepotrivita, cum ar fi sechestrata.