Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel necomunicat de tribunal?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel necomunicat de tribunal?

S-a dat hotararea judecatoreasca. Am facut apel. La infatisare avocata partii adverse (paratul) a sustinut ca nu a primit apelul meu, eu depunandu-l in doua exemplare la tribunal. Este posibil sa nu i se fi trimis de catre registratura? Mentionez ca avocatul partii externe are acces la dosarul electronic si putea foarte bine sa il vada acolo.
Diamandi, utilizator
Nu contează dacă avea sau nu acces la dosarul electronic termenul de intampinare se calculează de la data comunicării prin posta.Se mai întâmplă și astfel de erori din partea grefierilor.,Puteți sa verificați și dvs în dosar acest aspect studiind actele de procedura existente citații,recipise etc..
Errare humanum est, numai ca, din cauza acestei erori judecatoarea a stabilit urmatorul termen in...septembrie. iar eu, nu tribunalul, am 5 zile la dispozitie sa ii trimit partii adverse apelul!
Diamandi, utilizator
Este regretabil ca v-a intarziat atat de mult, de aceea este tare bine ca toate actele sa se comunice prin avocati, se sxcurteaza mult timpii.
Oricum, pare ca va deranjeaza ca trebuie sa ii comunicati dv. partii adverse? Sau doriti sa stiti cum?
Este, in general, o masura de rezerva, instanta trebuie sa comunice oricum, dar reveniti sa ne spuneti ce anume doriti privitor la aceasta comunicare pe care sa o faceti dv.
Liliana Gradinaru, Avocat
Am trimis eu prin posta documentele si pe email. Multumesc oricum pentru promptitudinea raspunsului!

Liliana Gradinaru a scris:

Este regretabil ca v-a intarziat atat de mult, de aceea este tare bine ca toate actele sa se comunice prin avocati, se sxcurteaza mult timpii.
Oricum, pare ca va deranjeaza ca trebuie sa ii comunicati dv. partii adverse? Sau doriti sa stiti cum?
Este, in general, o masura de rezerva, instanta trebuie sa comunice oricum, dar reveniti sa ne spuneti ce anume doriti privitor la aceasta comunicare pe care sa o faceti dv.