Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nepot moștenitor prin testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nepot moștenitor prin testament

Buna ziua, în urma cu ceva timp m-am trezit moștenitor prin testament din partea unui bunic în care scria ca moștenesc toate bunurile mobile și imobile care se vor găsi în patrimoniul sau la data decesului. Întrebarea mea este: nu trebuia sa scrie clar ce moștenesc de ex. casa / teren / mașină / cont bancar etc? asta în condițiile în care el are doi fii, eu fiind copilul unuia dintre ei și nu trebuia sa se tina cont și de rezerva succesorala? Adică testamentul făcut în felul acesta mi se pare foarte ambiguu și la limita legii. Dacă vinzi tot pana sa mori și nu se găseste nimic ce mai moștenești? Mulțumesc
daca nu exista intelegere,veti partajain instanta unde toata lumea pierde
Mai am o intrebare: pentru a face partajul propriu zis , bunurile imobile trebuie sa aibă cadastru și intabularea făcute? sau se poate și fără. Intreb pentru ca ele se afla intr-o comuna mai mărginașă unde nu sunt cadastrate terenurile și... e și asta o problema.
pt partaj, da, ar trebui