Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau sa cumpar un apartament dar vanzatorul cere sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau sa cumpar un apartament dar vanzatorul cere sa ramana in ...

Vreau sa cumpar un apartament dar vanzatorul cere sa ramana in el inca 3 luni pana isi cumpara alt apartament. Pentru a fi sigur ca intru in posesia apartamentului dupa cele 3 luni, ce este mai sigur (fara sa fie nevoie sa il dau in judecata)?:
1. In contractul de de vanzare cumparare sa se specifice ca intru in posesie doar dupa 3 luni, cu penalizari zilnice pt vanzator daca nu se preda dupa perioada de 3 luni
sau
2. Sa intru in posesia de drept si de fapt al apartamentului prin contract v-c si sa fac alt contract de inchiriere cu vechiul proprietar pe perioada fixa de 3 luni, fara posibilitate de prelungire, autentificat la notar si inscris la ANAF.
popescu_ion75, utilizator