Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obligativitatea unei cladiri de birouri pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obligativitatea unei cladiri de birouri pentru semnalizarea locurilor de parcare pentru femeile gravide

Buna ziua, va rog sa imi expuneti interpretarea dumneavoastra juridica. O cladire de birouri ( nu comert sau relatii cu clientii ) care dispune de 20 de locuri de parcare, este obligata sa semnalizeze locuri de parcare pentru femeile gravide sau de persoanele insotite de copii cu varsta de pana la 5 ani?
Conform legii 280/2023, art. 4 " În spațiile de parcare aparținând entităților publice și private, precum și în spațiile de parcare organizate de către acestea, dacă numărul locurilor de parcare este mai mare de 10, vor fi amenajate, rezervate și/sau semnalizate minimum 4% din numărul total al locurilor de parcare, dar nu mai puțin de 2 locuri, pentru parcarea mijloacelor de transport folosite de către femeile gravide, precum și de către persoanele însoțite de copii cu vârsta de până la 5 ani. Dacă numărul locurilor de parcare este mai mic de 10, dispozițiile prezentului articol nu se aplică.
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra. Multumesc anticipat
Textul legii e clar, o entitate privata este obligata sa asigure acele locuri de parcare, conform :
Articolul 4
În spațiile de parcare aparținând entitățilorpublice și private, precum și în spațiile de parcare organizate de către acestea, dacă numărul locurilor de parcare este mai mare de 10, vor fi amenajate, rezervate și/sau semnalizate minimum 4% din numărul total al locurilor de parcare, dar nu mai puțin de 2 locuri, pentru parcarea mijloacelor de transport folosite de către femeile gravide, precum și de către persoanele însoțite de copii cu vârsta de până la 5 ani. Dacă numărul locurilor de parcare este mai mic de 10, dispozițiile prezentului articol nu se aplică.

Amenda minima e de 2000 RON.
[ link extern ]
latka, utilizator