Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... valabilitate carte identitate simpla!!!!! Buna ziua ! ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

valabilitate carte identitate simpla!!!!! Buna ziua ! deranjez ...

valabilitate carte identitate simpla!!!!!
Buna ziua ! deranjez cu o intrebare vis a vis de termenul de valabilitate
al cartilor de identitate simple pentru persoanele de peste 25 de ani. Termenul de 03.08.2031 este reglementat de art. 5 al. 1 din REGULAMENTUL (UE) 2019/1157 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI din 20 iunie 2019 privind consolidarea securității cărților de identitate ale cetățenilor Uniunii și a documentelor de ședere eliberate cetățenilor Uniunii și membrilor de familie ai acestora care își exercită dreptul la liberă circulație. Conform articolului 17 din oug 97 /2005 valabilitatea acestor documente este de 10 ani. In aceasta situatia prevaleaza legislatia europeana in fata legislatiei nationale? va multumesc!
Art. 148 din Constituția României prevede : Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum şi celelalte reglementări comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate faţă de dispoziţiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare
Articolul 4 din Regulament
Perioada de valabilitate
(1) Cărțile de identitate au o perioadă minimă de valabilitate de cinci ani și o perioadă maximă de valabilitate de 10
ani.