avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Motivarea unei hotărâri judecătorești civile se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Motivarea unei hotărâri judecătorești civile se anexează ...

Motivarea unei hotărârii judecătorești civile se anexează la dosarul electronic și în situația în care este comunicata prin avocatului in format tipărit prin poșta?
Aștept motivarea unei hotărâri civile pentru a face recurs in termen de 15 zile de la "comunicare".
Ma uit zilnic la dosarul electronic pentru a vedea daca s-a redactat motivarea, bănuind că Instanta o va trimite avocatului prin poștă
Întrebarea este daca în mod normal se adaugă motivarea si la dosarul electronic în timp util sau practica este de a fi adaugata in dosarul electronic mai tarziu fata de data comunicării prin poștă.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:07, 22 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Anexarea la dosarul electronic nu este o obligatie. Nici atasarea ei la acest dosar nu echivaleaza comunicare, asa incat mai bine vorbiti cu avocatul si intrebati exact unde se comunica hotararea, cereti sa fiti anuntat de momentul comunicarii sau faceti cerere la instanta sa modificati adresa de comunicare.
Nu stati sa va stresati asa, ati platit un profesionist, intrebati-l, ca 2 minute la telefon nu va factureaza suplimentar!
Mulțumesc. Adresa oficiala de comunicare a hotărârii rămâne la avocat, Aștept de 2 luni motivarea si nu a venit.
Credeam ca, verificând zilnic dosarul electronic, voi afla mai rapid conținutul motivării, însă din răspunsul dvs mai repede se va comunica hotărârea prin poștă avocatului.
Ultima modificare: Marți, 21 Mai 2024
Elena_J., utilizator
3 4 luni era un termen minim, aproape decent pt redactarea unei hotărâri,în prezent datorita crizei din justiție ne rugam pt astfel de termene,In realitate durează mult mai mult..
Eu nu v-am spus asta, eu v-am spus despre termenele legale. De la caz la caz, se poate afla motivarea in diverse situatii inainte de comunicare.
2 luni este putin.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura cedo clientX clientX 1.Care este termenul de la care decurge perioada de contestatie la CEDO, 6 luni de la pronuntarea hotaririi definitive, sau 6 luni de la comunicarea ... (vezi toată discuția)
Recurs taxa auto the_power_25xxxx the_power_25xxxx Am avut proces in data de 22 februarie 2012 , am citit raspunsul pe net si anume dispune inmatricularea fara taxa auto.Cu recurs .In cat timp fac ei recurs si ... (vezi toată discuția)
Motivarea deciziei pronuntata in recurs de catre iccj. timp ContSters40598 ContSters40598 Rog pe cei care au avut recent dosare la ICCJ, sectia penala, sa imi spuna ca perioada de timp, cat dureaza motivarea unei decizii pronuntata de preainalta ... (vezi toată discuția)