avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi

Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.

Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Unde pot face o plângere penală ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Unde pot face o plângere penală împotriva unor ...

Buna ziua! Unde pot face o plângere penală împotriva unor vecini care mă înregistrează video-audio la mine in curte, tinind cont că fapta este incriminată de legea 226 cod penal?! Va mulțumesc!!!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:44, 22 Mai 2024
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Potrivit art. 296 al. 1 C.proc.pen. “plângerea prealabilă trebuie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârșirea faptei”.
Plângerea penală se depune la parchetul de pe lângă judecătoria din raza teritorială de competență unde s-a petrecut infracțiunea.

~ final discuție ~