avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul termen de RECURS, care este termenul de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul termen de RECURS, care este termenul de implinire a celor 30 de zile

In legatura cu un RECURS, care este termenul la care se implinesc cele 30 de zile legale in care se poate formula RECURS, daca prin posta am primit pe data de 22.04.2024, si apare pe plic 22.04.2024, termenul conform 181 NCPC este 24.05.2024 dar de ce unele calculatoare de termene judiciare de pe internet imi calculeaza ca fiind data limita, data de 23.05.2024
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:40, 22 Mai 2024
23.05.2024 este ultima zi ... când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte
Am inteles, deci era buna varianta calculatorului, 23.05.2024 este ultima zi LEGALA de RECURS,
Multumesc pentru confirmare
Nu stiu de ce considerati ca in 24.05.2024 inca sunteti in termen de recurs, eu consider ca 23.05.2024 e ultima zi. Nu recomand oricum sa transmiteti recursul in ultima zi ca sa incepeti in instanta teoria zilelor libere si sa vedeti cum o sa le iasa ca era 22 ultima zi, fiecare dupa interes.
Calculatoarele online nu stiu cum si de ce calculeaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apelul - în litigiul de muncă/ apelul trebuie să fie conceput, semnat şi depus de un avocat ? viktorV viktorV Bună ziua! Am următoarele întrebări : 1)În litigiul de muncă declarat în calitate de salariat neplătit de angajatorul meu, în data de 23.09.2013 - ... (vezi toată discuția)
Calcul data depunere apel Chestiuta Chestiuta Buna ziua, As dori sa stiu si eu pana cand pot depune apelul , plicul este primit pe 11 martie si am termen 10 zile. PE 21 sau 22 este ultima zi ? Multumesc. (vezi toată discuția)
Legea 544 sexu sexu Art. 21. - (1) Refuzul explicit sau tacit al angajatului desemnat al unei autorităţi ori instituţii publice pentru aplicarea prevederilor prezentei legi ... (vezi toată discuția)