avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiar nu poate face nimic politia intr-un caz ocupare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiar nu poate face nimic politia intr-un caz ocupare abuziva ...

Chiar nu poate face nimic politia intr-un caz ocupare abuziva a unui imobil?
Nu pot posta link de pe youtube, dar am gasit urmatoarele titluri:
"CAZ ȘOCANT. CASĂ OCUPATĂ DE ALTĂ FAMILIE. CASA PROPRIETAREI A FOST OCUPATĂ DE O FAMILIE CU 6 COPII"
"O familie cu şase copii s-a mutat abuziv în apartamentul unei femei din Bucureşti"
"Apartament ocupat abuziv de două luni. Proprietara aşteaptă încă ajutor"

Ce poate face un politist in acest caz?
Ultima modificare: Miercuri, 22 Mai 2024
usr22, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:31, 24 Mai 2024
Buna ziua, trebuie facuta notificare si actiune de evacuare in instanta.
Intrebarea era ce poate face politia.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, trebuie facuta notificare si actiune de evacuare in instanta.

In lipsa unei hotarari judecatoresti sau a unei plangeri penale, poate face ceea ce a si facut: nimic.
Politia nu are competentenin astfel de cazuri.Este vorba despre un litigiu civil care se soluționează printr o actiune in evacuare saumpebprocedura speciala a evacuării care se judeca în câteva luni adică relativ repede fata de un proces care durează ani..
ok, deci nu e nici infractiune nici contraventie sa te stabilesti abuziv in orice locuinta.

Alte discuții în legătură

Evacuare locatari ContSters194995 ContSters194995 Buna ziua, In urmatorul caz: o casa este proprietatea parintilor. Casa este executata silit si adjudecata. In casa locuiesc, avand domiciliile acolo, copiii ... (vezi toată discuția)
Evacuare chirias detecta detecta Buna ziua, va aduc in discutie urmatoarea situatie in care ma aflu si din care nu stiu cum este cel mai simplu si mai sigur sa ies. Cu patru ani in urma am ... (vezi toată discuția)
Evacuat cu copii minori odr1 odr1 stau in chirie si am primit avertisment sa eliberez apartamentul in 45 de zile, am doi copii minori si ii cresc singur.mie greu sa gasesc alta locuinta in asa ... (vezi toată discuția)