Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua va solicit îndrumare/opinie pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua va solicit îndrumare/opinie pentru următoarea situație. ...

Buna ziua ,va solicit îndrumare/opinie pentru următoarea situație. Avem o casa în construcție în regim propriu,am apelat la serviciile unui așa zis meseriaș,căreia i am achitat o parte din suma ceruta( mai exact 3000 euro), fara a încheia un contract la notar. După fiecare transa de bani ," meseriasul' a semnat primirea lor pe o chitanță de transfer.
Mă lovesc acum de refuzul acestuia de a continua lucrarea pentru care a fost plătit.
Întrebarea mea e, legal se poate face ceva pentru îmi restitui suma sau pentru al constrânge să își îndeplinească angajamentul ce și la luat sau banii sunt ca și pierduți?
Mulțumesc
Fără existența unui contract nu aveți cum să-l constrângeți să vă dea banii înapoi sau să vă continue lucrarea.