Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Sunt cetatean spaniol resident permanent in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Sunt cetatean spaniol resident permanent in Romania. ...

Buna ziua,
Sunt cetatean spaniol resident permanent in Romania. Am lucrat ultimele 13 ani cu contracte pe durata nedeterminata si sunt si PFA.
In curand, am ramas fara loc de munca si as dorii sa stiu daca pot sa primesc ajutor de somaj fiind ca sunt si PFA.

Va multumesc in avans
Cand a incetat c.i.m. si cu ce articol?
Art. 31 Alin. 3 pe data de 22.04.2024

Cornel Vasile a scris:

Cand a incetat c.i.m. si cu ce articol?

jltome, utilizator
Daca incetarea a avut loc la initiativa angajatorului, atunci beneficiati de somaj.

In somaj, puteti realiza venituri din activități autorizate potrivit legii, numaI dacă acele venituri, nu depășesc valoarea indicatorului social de referință al asigurărilor pentru șomaj și stimulării ocupării forței de muncă în vigoare în luna pentru care se face dovada.