avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Sunt cetatean spaniol resident permanent in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Sunt cetatean spaniol resident permanent in Romania. ...

Buna ziua,
Sunt cetatean spaniol resident permanent in Romania. Am lucrat ultimele 13 ani cu contracte pe durata nedeterminata si sunt si PFA.
In curand, am ramas fara loc de munca si as dorii sa stiu daca pot sa primesc ajutor de somaj fiind ca sunt si PFA.

Va multumesc in avans
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:17, 27 Mai 2024
Cand a incetat c.i.m. si cu ce articol?
Art. 31 Alin. 3 pe data de 22.04.2024


Cornel Vasile a scris:

Cand a incetat c.i.m. si cu ce articol?

Ultima modificare: Duminică, 26 Mai 2024
jltome, utilizator
Daca incetarea a avut loc la initiativa angajatorului, atunci beneficiati de somaj.

In somaj, puteti realiza venituri din activități autorizate potrivit legii, numaI dacă acele venituri, nu depășesc valoarea indicatorului social de referință al asigurărilor pentru șomaj și stimulării ocupării forței de muncă în vigoare în luna pentru care se face dovada.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de somaj oroles2010 oroles2010 Buna ziua! In conditiile in care detin un PFA pot beneficia de ajutor de somaj? (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj si venituri din contract de colaborare cineva2011 cineva2011 Buna seara... Am o intrebare,daca sunt in somaj si imi gasesc de munca,dar angajatorul vrea sa imi faca contract de colaborare,mai pot beneficia de ajutorul ... (vezi toată discuția)
Pana cand sunt in somaj chiara chiara Buna daca infiintez o societate comerciala si momentan sunt in somaj cand trebuie sa anunt pe cei de la somaj. (vezi toată discuția)