Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, cum se va aplica concret majorarea de 10 % ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, cum se va aplica concret majorarea de 10 % acordată ...

Buna ziua, cum se va aplica concret majorarea de 10 % acordată bugetarilor pt iunie si sept 2024, eu avînd si majorare sal baza pt cfp de 10%, cf legii.multumesc
Nivelul salariului de bază pentru personalul cuprins în anexele nr. III, IV, VII, VIII, precum și în capitolul VI al anexei nr. V la Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare, se majorează cu 10%, față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2023, în două tranșe, respectiv cu 5% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2023 începând cu luna iunie 2024 și cu 5% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2023 începând cu luna septembrie 2024.
bibliotecile de ce nu au salarii marite? :(
multumesc, dar daca s-ar putea un pic mai clar.
Cum fac?.calculez 5% la salariul de baza si rezultatul il adun la ce salariu am in acest moment,, care salariu in acest moment provine din sal decembrie 2023 majorat ?