Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul vechime/cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul vechime/cotizare

Perioada pensionarii de invaliditate gr 2 ,este considerata ca vechime sau stadiu de cotizare ? Cum se face acest calcul?Spre exemplu la 10 ani pensieonare inv.gr 3 citi ani de cotizare sunt calculati?
1. Iata ce spune Legea 19/2000:
Art. 38. - (1) În sistemul public se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiază de drepturi de asigurări sociale, cu excepţia celor prevăzute la art. 40 lit. a)-c) şi e);
Art. 40. - În sistemul public se acordă următoarele categorii de pensii:
a) pensia pentru limită de vârstă;
b) pensia anticipată;
c) pensia anticipată parţială;
d) pensia de invaliditate;
e) pensia de urmaş.

2. Deci perioada de pensie de invaliditate este asimilata stagiului de cotizare, cu intreaga perioada.
Va multumesc pentru raspuns.