Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am locuit cu soția în Grecia, având un băiat (cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am locuit cu soția în Grecia, având un băiat (cu caracteristicile ...

Am locuit cu soția în Grecia, având un băiat (cu caracteristicile mele biologice) și o fată încă minora, ce nu îmi seamănă. Soția mea a mers la Damasc in 2010, să întâlnească un bărbat cu care coresponda prin internet. A folosit banii din alocația fiului meu sa cumpere biletul de avion. Nu am avut dovezi clare că mă înșeală, dar am avut bănuieli, și întrebări fără răspuns clar. Pentru că se zvonea deja în sat că avea legături extraconjugale, soția mea a insistat să ne mutăm in Suedia, ceea ce am făcut din 2016. Aici a intrat în parteneriat cu un cetățean sirian, prieten de familie, având afaceri împreună. Pe 25/10/2022, eu eram bolnav și am rugat-o să îmi facă un masaj. Soția a continuat să își vadă filmul in sufragerie, fără să-i pese că eram bolnav. La întrebările mele legate de indiferența ei, s-au escaladat la ceartă, după care a părăsit domiciliul. La o lună după această, cheltuind banii ce-i avea, cam 5000 Euro, a revenit la domiciliu sub pretextul grijei fata de fiica noastră minoră. După încă o lună, aflând că a deschis o companie pe numele prietenului nostru Syrian, punând întrebări directe, nu a mai revenit acasă, din 13/01/2023. Fiica noastră era deja în custodia Serviciilor Sociale Suedeze, in urma unei palme primite de la mama ei, și plana posibilitatea arestării soției mele. Situația era critica. Cu doua luni înainte, soția l-am convins pe fiul meu de 18 ani să închirieze in alta parte. Acum, aflandu-ma singur in apartament, părăsit de familie, cu presiuni psihologice imense, am plecat în Kenya in serviciul unui ONG creat de mine. La doua zile după sosirea în Nairobi, am descoperit corespondenta soției mele, in termeni cu tenta amoroasa, cu prietenul Syrian datând încă din 2019, apoi cu diferiți alti bărbați unul din Belgrad ce urma sa vina in Suedia, și alții. Era clar că mă înșela de mult timp. Apoi, o lună mai târziu, soția și fiica mea, au sunat la bancă și mi-au blocat accesul la contul meu. Am trăit o situație teribilă in Africa, fara bani de mâncare, și încă acum sunt aici în Kenya, neavând bani de avion să mă intorc in Europa. Soția mea a intentat divorț în Suedia dar apoi l-am retras și a intentat altul în România. De ce? Pentru a evita testul de paternitate a fiicei mele, pentru a mă lipsi de apărare, căci potențialii mei martori se afla in Grecia și Suedia, fiind plecat din tara din 1995. Și pentru a pune mâna pe o moștenire a mea de la tatăl meu. Întrebarea mea este: daca testul de paternitate arată că nu sunt tatăl biologic al fiicei mele, pot cere daune morale pentru suferința mea in Kenya, pentru afectarea demnității mele de om, pentru bunurile agonisite prin munca de doua ori, mutandu-ne din Grecia, și apoi plecând în Kenya cu doar o geanta de haine, după 19 ani de căsnicie, in care am lucrat din greu sa nu lipsească nimic familiei? Apoi îmi datorează bani imprumutati in suma de 5000 euro. Am depus la dosar screenshot după corespondenta ei cu alti bărbați. Am incercat din răsputeri să îmi păstrez familia, dar am eșuat. Copiii mei sunt afectați psihic de minciună cultivată de mama lor, și de lipsa sistematică de respect față de tatăl lor. Fiul meu repetent 3 ani consecutivi, fiica mea a incendiat o casa vecina in Suedia, că urmare a eșuării noastre că părinți. Ce as putea face, și ce șanse am?
Mulțumesc!
Ok, am inteles ca e blocat cardul, insa avand acces la internet puteti scrie bancii, politiei din Suedia, altor autoritati. E Suedia si cineva va va raspunde in mod sigur, chiar daca nu o sa va deblocati imediat cardul, o sa faca investigatii si vor afla adevarul.
Ati fost la ambasada sau consulatul Suediei? In mod normal orice cetatean UE poate solicita protectia consulara a consulatului propriuui stat, daca exista acolo unde este el, sau al consulatului oricarui alt stat din UE - directiva UE din 2015.
Va concentrati prea mult pe infidelitatea sotiei. Problema asta e in trecut si nu o mai puteti rezolva. Rezolvati problemele la ambasada, consulat, scrieti tuturor.
Sunt de părere că adulterul in România ar trebui incriminat,ai ales când apar copii din aceste relații, căci adulterul afectează demnitatea părinților și copiilor, duce uneori la crime pasionale și afecteaza sănătatea psihică a celor implicați.

NU. Adulterul nu este incriminat in nici o tara civilizata si nici nu trebuie sa fie. Nu adulterul afecteaza demnitatea copiilor - copiii nici nu stiu si nici nu au cum sa stie - ci comportamentul parintilor dupa ce unul afla de adulterul celuilalt. Daca vreti ca sotia adultera sa fie pedepsita, Arabia Saudita e tara in care ar trebui sa emigrati sau, mai aproape de Nairobi si crestina, Uganda, dar acolo femeile care isi insala sotul fac doar 6 luni de inchisoare.
Un sfat simplu, In ordine : spuneati ca nu aveti bani. Ptr a rezolva toate aceste nemultumiri si frustrari ale d-voastra va trebui sa cheltuiti foarte multi bani, energie, se va aduna multa furie si neputinta si nu veti obtine nimic. Luati-o de la capat, refaceti-va viata, cautati un loc prietenos unde sa locuiti, cautati lucruri simple si frumoase care sa va bucure, nu va aruncati in vartejul razbunarii.
Cheia problemelor dumneavoastră pare să se afle în Suedia. Aveți acces la email, contactați un avocar suedez care să ia legătura cu banca și să vă deblocheze contul, încât să aveți din nou acces la bani.

Contactați și un avocat din România pentru a se ocupa de moștenirea aceea după tată.

Legat de tăgada paternității fetei, înțeleg că aceasta e în grija statului suedez, dar ea ce cetățenii are în afară de cea română?