Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un sfat va rog
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un sfat va rog

Buna seara . Voi fii scurt si la obiect . Acum 1 luna de zile am avut o cearta cu fosta mea prietena , cearta care a dus la o bataie din partea mea . Regret sa spun asta si numai "animalele" fac asa ceva dar in urma acestei certi a avut fractura nazala . Asta constatata de medic si radiografie . Ea a depus plangere impotriva mea , iar acum pentru a isi retrage plangerea cere daune morale de 3mii de euro , suma de care eu nu dispun . Daca nu vreau sa dau sau nu am , am un dosar curat fara nici o urma nimic ce se poate face in cazul acesta ? Sau daca ajungem in instanta mi se poate intampla ceva ? Ma refer la puscarie sau stiu si eu ?
Foarte important: cate zile de ingrijiri medicale i s-au acordat in certificatul medico-legal?
nu vi se poate intampla nimic grav-puscarie, ori primiti amenda, ori pedeapsa cu suspendare, conteaza caraman de plata daunele.
incadrarea faptei se face in functie de nr. de zile in care partea vatamata a beneficiat de ingrijiri medicale.
totusi...o fractura nazala nu este doar o vanataie:(
Totusi incadrarea faptei se face in functie de numarul de zile in care partea vatamata a beneficiat de ingrijiri medicale, conform certificatului medico legala de la IML In functie de cercetarile ce se vor efectua in faza de UP veti fi trimis in judecata si partea vatamata se constituie parte civila (daune materiale si morale). Impacarea partilor pe tot parcursul procesului penal inlatura raspun.