Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale In ce conditii se poate deschide un birou de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

In ce conditii se poate deschide un birou de arhitectura?

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: In ce conditii se poate deschide un birou de arhitectura in cazul in care inca sunt student la facultatea de arhitectura?
Nu se poate. Birourile de arhitectura se pot deschide numai de arhitecti cu drept de semnatura, adica licentiati si cu stagiul de doi ani terminat. Reglementarea profesiei de arhitect se gaseste in legea 184/2001, n-ar strica s-o citesti: [ link extern ]
Am citit legea 184/2001 inainte sa postez intrebarea. Intrebarea mea este, ca si investitor, fara drept de semnatura, cum pot sa deschid o forma legala de proiectare de arhitectura?
Deltaco2009, utilizator
Un SRL cu obiect de activitate arhitectura.
Va multumesc frumos.

Deci nu exista alta vrianta, care m-ar scuti de impozitele mari datorate la stat.

Si in cazul in care deschid un SRL, cam care ar fi investitia de baza?
Asta depinde doar de ceea ce vreti sa faceti dvs. Capitalul social minim e 200 de lei, dar nu cred ca asta va intereseaza. Ganditi-va ca trebuie sa angajati oameni si sa ii si platiti, sa va faceti publicitate, etc.