Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... caz penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

caz penal

se poate raspunde penal daca este bolnav psihic?
ART. 48 C.Pen.
Iresponsabilitatea
Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, dacă făptuitorul, în momentul săvârşirii faptei, fie din cauza alienaţiei mintale, fie din alte cauze, nu putea să-şi dea seama de acţiunile sau inacţiunile sale, ori nu putea fi stăpân pe ele.
art. 48 cod penal - nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala, daca faptuitorul, in momentul savarsirii faptei, fie din cauza alienatiei mintale, fie din alte cauze, nu putea sa-si desa seama de actiunile sau inactiunile sale, ori nu putea fi stapan pe ele.
Cu mentiunea ca "boala psihica" trebuie constatata printr-un certificat medico-legal unde sa se prevada in mod expres faptul ca in momentul in care s-a comis infractiunea respectivul nu era in deplinatatea facultatilor mintale.

Av. Claudiu Sorin Feteanu