Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... actiuni pas - vanzare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

actiuni pas - vanzare

Detin un procent substantial de actiuni in asociatia pas care sunt achitate.
Actionarul majoritar din societatea mama listata la bursa doreste achizitionarea lor cu plata in transe.
Ce forma de vanzare prefigurati in acest sens si cum vedeti o garantie cu actiunile pe care le detine actionarul acesta in societatea mama., garantie care sa subziste pentru diferenta de pret neachitata.
baloi gica a scris:
Detin un procent substantial de actiuni in asociatia pas care sunt achitate.
Actionarul majoritar din societatea mama listata la bursa doreste achizitionarea lor cu plata in transe.
Ce forma de vanzare prefigurati in acest sens si cum vedeti o garantie cu actiunile pe care le detine actionarul acesta in societatea mama., garantie care sa subziste pentru diferenta de pret neachitata.

Buna ziua,
Tinand seama ca SC este listata la BVB, tranzactia se face obligatoriu printr-un SSIF, ceea ce presupune transmiterea deplina a dreptului de posesie asupra actiunilor.
In acest context, aveti putina libertate de alegere.
Alternativa:
- primiti pretul in transe, vindeti si actiunile in transe proportionale cu pretul platit;
- vindeti tot pachetul dar faceti un contract separat prin care cumparatorul recunoaste un drept de gaj fara retentie asupra pachetului si totodata cu interdictia de instrainare, pana la plata integrala a pretului.

Si la urma, totusi i-mi vine-n minte o intrebare:
- cum doreste cumparatorul sa plateasca c/v pachetului de actiuni in transe, dat fiind faptul ca sistemul de tranzactionare ii cere sa aiba toti bani in contul SSIF care-i face intermedierea pe bursa ?
Nu prea inteleg cum doreste sa faca tranzactia.
Reveniti.

Cu stima,

legalmgm, utilizator
Daca aveti un procent substantial de actiuni in PAS, de ce nu solicitati desfiintarea PAS-ului, daca toate actiunile sunt achitate???... Si oricum atunci le-ati putea tranzactiona liber, la bursa, nu v-ar mai fi restranse drepturile (plata partiala, etc)... Ati incasa suma dupa trei zile de la tranzactie, altfel... eu nu le-as vinde fara plata integrala... sau nu-i transferati decat atatea, cate va plateste... si pe masura platii ii transferati dreptul de proprietate si asupra celorlalte actiuni. Daca persoana le vrea, sa va plateasca...
D-le legalmgm, ati gresit . Pachetul de actiuni detinut de PAS nu se tranzactioneaza la BVB... ci cf. statutului PAS.. doar intre actionarii din PAS, de regula. Ar fi trebuit sa fie desfiintate aceste PAS-uri (Asociatii ale salariatilor), dar in general actionarii majoritari profita, nu doresc desfiintarea PAS pana nu acumuleaza ei toate actiunile de la actionarii marunti. In Registrul actinarilor figureaza PAS cu toate actiunile salariatilor din asociatie. Deci numai in cazul desfiintarii PAS, s-ar putea tranzactiona liber aceste actiuni.
pacurar a scris:

D-le legalmgm, ati gresit . Pachetul de actiuni detinut de PAS nu se tranzactioneaza la BVB... ci cf. statutului PAS.. doar intre actionarii din PAS, de regula. Ar fi trebuit sa fie desfiintate aceste PAS-uri (Asociatii ale salariatilor), dar in general actionarii majoritari profita, nu doresc desfiintarea PAS pana nu acumuleaza ei toate actiunile de la actionarii marunti. In Registrul actinarilor figureaza PAS cu toate actiunile salariatilor din asociatie. Deci numai in cazul desfiintarii PAS, s-ar putea tranzactiona liber aceste actiuni.

Buna ziua,
Dle. uzer @pacurar,
Ca fost broker BVB, cunosc bine legislatia in domeniu si gresesc destul de rar.
Daca citeati cu atentie mesajul uzerului initial, observati ca se face vorbire de "actiuni achitate" si de imprejurarea ca un actionar doreste "achizitionarea lor".
Din aceste premize se poate trage logic concluzia ca PAS-ul este deja desfiintat si ca s-a facut distributia actiunilor pe fostii membrii PAS.
Deci fiecare fost membru PAS va vinde individual actiunile sale.

Pe de alta parte, daca presupunem ca PAS nu este in prezent desfiintat.
PAS este persoana juridica, subiect de drept, detinator de actiuni.
PAS poate tranzactiona pe BVB pachetul de actiuni detinut, urmand a distribui membrilor suma obtinuta, proportional cu numarul de actiuni detinute de fiecare.
Pt legalman,
Imi cer scuze, cred ca nu am fost destul de explicit. Actiunile PAS al carui proprietar sunt nu sunt dintre cele listate la bursa. Sunt efctiv actiuni PAS dar care le-am achitat conform procedurilor din interiorul PAS-ului. Deci vanzarea nu are legatura cu actiunile tranzactionate pe bursa.
Ceeace vreau eu sa iau ca si garantie, sunt actiunile actionarului majoritar care le are achiztionate fie de la bursa fie prin cumpararea pachetului de actiuni inainte de a fi listata societatea mama la bursa..
Multumesc.