Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... legate de încheierea contractelor dintre operatorii ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

legate de încheierea contractelor dintre operatorii economici din sectorul energiei electrice

Buna ziua m-ar interesa cum se cheama si de unde le-as putea lua sau descarca ordonanta de urgenta sau actul care se ocupa cu :

"Ordin al președintelui Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei pentru aprobarea Procedurii de soluționare a neînțelegerilor legate de încheierea contractelor dintre operatorii economici din sectorul energiei electrice, a contractelor de furnizare a energiei electrice și a contractelor de racordare la rețea"
Stiu ca a fost publicata in monitorul oficial,am avut astfel de act dar s-a pierdut prin curatenia facuta.
Stiu ca e din 2007 dar alte informatii nu mai stiu

La fel si :
Actul nr. 90 din 23 Ianuarie 2008

"Hotărâre pentru aprobarea Regulamentului privind racordarea utilizatorilor la rețelele electrice de interes public"

Buna ziua !
Legislatia care reglementeaza domeniul distributiei si furnizarii de energie electrica este constiutita din legislatie primara (legi, hotarari guvernamentale, ordonante guvernamentale, ordonante de urgenta guvernamentale, ordine ) si legislatie secundara (acte ale Autoritatii Nationale de Reglementare in domeniul Energiei - ANRE: ordine si decizii). astfel:
I. LEGE nr. 31 din 16 noiembrie 1990 (**republicata**)(*actualizata*) privind societatile comerciale
II. ORDONANTA DE URGENTA nr. 88 din 23 decembrie 1997 (*actualizata*) privind privatizarea societatilor comerciale
III. HOTARARE nr. 627 din 13 iulie 2000 privind reorganizarea Companiei Nationale de Electricitate - S.A.
IV. HOTARARE nr. 1.342 din 27 decembrie 2001 privind reorganizarea Societatii Comerciale de Distributie si Furnizare a Energiei Electrice "Electrica" - S.A.
V. LEGE nr. 137 din 28 martie 2002 (*actualizata*) privind unele masuri pentru accelerarea privatizarii
VI. HOTARARE nr. 577 din 13 iunie 2002 (*actualizata*) privind aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 88/1997 privind privatizarea societatilor comerciale, cu modificarile si completarile ulterioare, si a Legii nr. 137/2002 privind unele masuri pentru accelerarea privatizarii.
VII. Hotararea nr.1.563/2003 pentru majorarea gradului de deschidere a pietei energie electrice, publicata in Monitorul Oficial nr.22 din 12 ianuarie 2004.
VIII. Hotararea nr.1.007 pentru aprobarea Regulamentului de furnizare a energie electrice la consumatori, publicata in Monitorul Oficial nr.673 din 27 iulie 2004.
IX. 834/2005. — Hotărâre pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale, cu modificările şi completările ulterioare, şi a Legii nr. 137/2002 privind unele măsuri pentru accelerarea privatizării, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 577/2002-M.of. 28/12.01.2006;
X. 866/2005. - Hotărâre pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 546/2005 privind aprobarea Strategiei de privatizare a Societăţii Comerciale Filiala de Distribuţie şi Furnizare a Energiei Electrice „Electrica Muntenia Sud“ — S.A., a unor măsuri pentru punerea în aplicare a strategiei, precum şi privind constituirea Comisiei pentru coordonarea privatizării acestei societăţi –M.of. 37/16.01.2006;
XI. 61/2005. - Ordin al preşedintelui Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei privind cadrul de funcţionare a pieţei angro de energie electrică –M.of. 43/18.01.2006;
XII. HOTARARE nr. 74 din 27 ianuarie 2005 privind infiintarea Societatii Comerciale Filiala de Intretinere si Servicii Energetice "Electrica Serv" - S.A. prin reorganizarea activitatii din cadrul Societatii Comerciale de Distributie si Furnizare a Energiei Electrice "Electrica" - S.A.
XIII. HG nr. 1720/30.12.2008 privind organizarea si functionarea Ministerului Economiei
XIV. LEGE nr. 13 din 9 ianuarie 2007 - energiei electrice
HG nr. 638 /2007 privind deschiderea integrala a pietei de energie electrica si gaze naturale, publicata in M. O. nr. 427/ 27.06.2007.
HOTARARE nr. 675 din 28 iunie 2007 privind reorganizarea prin divizare partiala a societatilor comerciale de distributie si furnizare a energiei electrice, filiale ale Societatii Comerciale "Electrica" - S.A.
O.U.G. nr.33/4.05.2007 privind modificarea si completarea Legii energiei electrice nr.13/2007 si Legii gazelor nr.351/2004.
HG nr. 553/2007 privind modificarea si completarea Regulamentului pentru acordarea licentelor si autorizatiilor in sectorul energiei electrice, aprobat prin HG 540/2004 publicata in M.O. nr. 404/15.06.2007.
DIRECTIVE EUROPENE
- incidente pietei de energie electrica europeana.
Directiva nr. 2003/54/EC a Parlamentului European si a Consiliului privind regulile comune aplicabile pietei interne de energie.
Cu stima !