avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie

Buna ziua , am si eu o intrebare,
conform noului plan de conturi ce se inregistreaza in debitul si creditul contului"409"?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 09:41, 8 Februarie 2010
Puteti fi mai explicit?
lucrez intr-un program de contabilitate unde imi spune ca nu este corecta inregistrarea 409-5121, adica plati efectuate la furnizori fara a avea in prealabil factura doar aviz de insotire cantitativ
Contul 409 "Furnizori - debitori"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența avansurilor acordate furnizorilor pentru
cumpărări de bunuri de natura stocurilor sau pentru prestări de servicii.
Contul 409 "Furnizori - debitori" este un cont de activ.
În debitul contului 409 "Furnizori - debitori" se înregistrează:
- valoarea avansurilor facturate (401);
- valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire, facturate de furnizori
(401);
- diferențele favorabile de curs valutar,aferente avansurilor în valută acordate
furnizorilor, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar
(765);
- diferențele favorabile aferente creanțelor exprimate în lei, a căror decontare se
face în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la
închiderea exercițiului financiar (768).
În creditul contului 409 "Furnizori - debitori" se înregistrează:
- valoarea avansurilor acordate furnizorilor, cu ocazia regularizării plăților cu
aceștia (401);
- valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire, înapoiate furnizorilor,
precum și valoarea ambalajelor degradate (401, 608);
- valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire, nerestituite furnizorilor,
reținute în stoc (381);
- diferențele nefavorabile de curs valutar aferente avansurilor în valută acordate
furnizorilor, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar
(665);
- diferențele nefavorabile aferente creanțelor exprimate în lei, a căror decontare
se face în funcție de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la
închiderea exercițiului financiar (668).
Soldul contului reprezintă avansuri acordate furnizorilor, nedecontate.

e bun programul , intradevar nu e corespondenta intre 409 si 5121

ati putea face :
401=5121
si
3xx =408
----------
%=401( la sosirea facturii)
408
4426


Multumesc frumos ptr. raspuns si va rog sa-mi spuneti daca se pot deconta bonurile fiscale de la "trecere bac"? firma la care lucrez face transport de marfa in interes de serviciu si pe traseu face trecere cu bacul la Braila unde i se da soferului bon cu valoare trecere bac. Aceste bonuri sunt legale sa inregistrez in contabilitate si daca da ce act normativ reglementeaza aceasta?
Multumesc anticipat!
fara indoiala se pot deconta ; sint cheltuieli aferente obtinerii de venituri , deductibile integral
Cu placere
:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare factura de avans mirelaisofia mirelaisofia Cum sa inregistrez o factura de avans (servicii)pana la sosirea facturii definitive? Va multumesc (vezi toată discuția)
Contul 409 ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua In balanta de verificare am contul 409 cu niste sume vechi (2010), avansuri platite pentru care nici in ziua de azi nu s-a primit factura. Cum as ... (vezi toată discuția)
Reglare plata in plus Alexandra Z Alexandra Z Buna ziua! Am o plata in plus inregistrata in martie 2015 pe 409 si in aprilie vreau sa o reglez astfel: 409=5311 in rosu 411=5311 in negru Este corect? (vezi toată discuția)