Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals,uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals,uz de fals

ce trebuie sa fac pentru ca persoana care a facut declaratie falsa sa fie acuzata si trasa la raspundere ?
in primul rind sa faceti o plingere penala.falsul si uzul de fals este o infractiune cu subiect calificat in functie de actul falsificat.
Efectuati o plangere penala pentru fals si uz de fals, iar in urma cercetarilor daca se va stabili ca falsul a produs consecinte juridice va fi trimis in judecata.
Succes!
pentru declaratia ei falsa la primarie(sa dat unica mostenitoare) eu acum cheltui o suma mare de bani sa repar greseala facuta de ea.
Unde trebuie sa ma adresez ca sa raspunda pentru greseala facuta ?
scrieti intrebarea la domeniul dreptului penal.
Trebuie să vă adresați cu o plângere organului de urmărire penală(parchetului) sau de cercetare penală (poliție ) de la locul unde s-au comis cele două infracțiuni.Plângere dvs. trebuie să fie întocmită astfel încât să cuprindă elementele prevăzute de art.222 C.proc.pen.,iar la aceasta trebuie să anexați înscrisurile false.