Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
Anul 2009
Trim 1. impoz.pe profit -22346 pe care l-am platit la sf.decembrie2009
Trim.2-impozit pe profit -0(pierdere),impoz minim 1433 inreg.si platit
Trim.3-impozit pe profit-0(pierdere),impozit minim 2150 inreg.si platit
Nelamurirea o am cu privire la trim.4
trim.4-impozit pe profit 0(pierdere),in dec.100 am declarat impozit minim si l-am platit.E corect ce am declarat?
Cum dec.101?
Multumesc ptr rabdare...
buna,
ptr impozit trim 1, 2009 scadenta 25 aprilie 2009 si achitat in decembrie 2009, or sa fie penalitati calculate si de plata la administratie;
ptr impozit minim declarat ladecembrie: nu se declara impozit minim, se declara la nivel septembrie 2009, iei declaratia si unde scrie impozit de plata la septembrie aia declari de plata si la decembrie 2009;( practic acelasi lucru, impozit minim numai ca nu il pui pe randul de impozit minim ci pe randul de impozit de plata)
in declaratia 101, se declara separat:
-impozit profit conform calculelor, -ca si pina acum
-impozit minim pina la septembrie
-impozit declarat si platit decmbrie