Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU FARA PLATA -SOMAJ??
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU FARA PLATA -SOMAJ??

Lunile in care am fost in concediu fara plata se aduna la cele 24 de luni, in care trebuie sa fi asigurat?
Concediul fara plata nu constituie perioada de stagiu pentru somaj. Pentru a beneficia de somaj aveti nevoie de un stagiu de 12 luni in ultimele 24 indiferent la cati angajatori ati lucrat.
~ Conținut șters la cerere ~
Eu am 12 luni de stagiu, in ultimele 24 de luni, dar printre cele 24 de luni am si cateva fara plata, ?
In cazul asta pot primi somaj??
Daca aveti stagiu de cotizare 12 luni in ultimiel 24 si sa aveti încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii atunci beneficiati de indemnizatie somaj.
adelinepiper a scris:

Eu am 12 luni de stagiu, in ultimele 24 de luni, dar printre cele 24 de luni am si cateva fara plata, ?
In cazul asta pot primi somaj??

1. Daca aveti 12 luni lucrate in cele 24 de luni este bine, beneficiati de somaj.
2. De aceea este o marja de 24 de luni, pentru ca unele din ele, ca la dvs., pot fi neaplicabile.