Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine stie..
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine stie..

buna..
imi poate spune si mie cineva care este termenul de dezbatere a succesiunii la notariat?
cu ce suma este despagubit un ha pamant arabil la fondul proprietatea?

merci
termenul este de 1 an
dar faza cu ha.............tot la notar cred ca afli.
Nu exista un termen pentru dezbaterea succesiunii. Totusi, daca succesiunea se deschide in termen de 1 an de la deces, mostenitorii beneficiaza de scutire de la plata taxei datorate statului (ramane, totusi, onorariul notarului).

Nu ma pronunt nici eu asupra rascumpararii respective...
da , bortosc are dreptate cu temenul de 1 an, la asta ma refeream si eu dar nu am specificat clar
scuze..............

despre ce fel de mostenitori este vorba?