avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine stie..
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine stie..

buna..
imi poate spune si mie cineva care este termenul de dezbatere a succesiunii la notariat?
cu ce suma este despagubit un ha pamant arabil la fondul proprietatea?

merci
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 18:39, 30 Octombrie 2006
termenul este de 1 an
dar faza cu ha.............tot la notar cred ca afli.
Nu exista un termen pentru dezbaterea succesiunii. Totusi, daca succesiunea se deschide in termen de 1 an de la deces, mostenitorii beneficiaza de scutire de la plata taxei datorate statului (ramane, totusi, onorariul notarului).

Nu ma pronunt nici eu asupra rascumpararii respective...
da , bortosc are dreptate cu temenul de 1 an, la asta ma refeream si eu dar nu am specificat clar
scuze..............

despre ce fel de mostenitori este vorba?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune, costuri - notar vs. instanta livisa livisa Bun ziua, Va rog frumos sa ma lamuriti daca dezbaterea succesiunii e mai ieftina in instanta sau la notar, conform noului cod civil, avand in vedere situatia ... (vezi toată discuția)
Scutire/reducere impozit jenicaprod jenicaprod Buna seara. Sunt o persoana cu handicap accentuat si am urmatoarea intrebare: conform legii nr.448/2006,republicata, persoanele cu handicap au reducere la ... (vezi toată discuția)
Dezbaterea succesiune adys69 adys69 Buna seara. ajutati-ma si pe mine cu o problema va rog . prefer sa nu dau nume. O sa specific prin anumite litere. Am fost solicitat sa ma prezint la un notar ... (vezi toată discuția)