Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NR.DE ORE PTR PREAVIZ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NR.DE ORE PTR PREAVIZ

AM INTELES CA IN CAZUL IN CARE DEPUI CEREREA PTR DEMISIE ESTI OBLIGAT SA STAI 15 ZILE IN PREAVIZ.DAR CARE ESTE NR MINIM DE ORE PE CARE POTI SA LE EFECTUEZI .TOT 8 ORE.MULTUMESC
cauta in ccm la nivel national. eu nu il am acasa. acolo era ceva despre faptul ca poti sta 4 ore sau cam asa dar nu stiu sigur daca in caz de demisie sau concediere. cel mai sugur acolo gasesti. de asemenea tine de angajator sa aprobe demisia si fara preaviz
in cazul demisiei previzul este de 15 zile calendaristice, in care vei efectua programul normal de lucru.
intr-adevar, ore libere zilnic se acorda in cazul concedierii, pentru a da posibilitatea angajatului sa-si gaseasca alt loc de munca.
daca insa c.i.m. inceteaza prin demisie/acord, timpul petrecut la angajator este in favoarea acestuia, pentru predarea activitatii.