Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avem drept de uzucapiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avem drept de uzucapiune?

buna ziua
tatalui meu ia construit bunicul o casa cam prin 1968 , deatunci parintii mei folosesc terenul de sub casa si inca vreo 15 arii in spatele surii, nu avem actele pe casa dar toate utilitatile veneau pe numele tatalui , si el se lauda ca este proprietar , acuma eu banuiesc ca asa este deoarece bunicul a construit la toti cei 3 baieti ai lui o casa si si bunicul sia facut una, pe vremea lui ceausescu ,din cate stiu eu ,un om nu putea avea mai multe proprietati deci banuiesc ca esta casa tatalui meu si nu ar fi greu sa facem rost de acte , bunicii au murit si parintii la fel,tata de 11 ani , noi nu am facut succesiunea dupa parinti , dupa bunici nu stiu care este situatia, noi suntem 3 frati si am hotarat sa vindem casa parintilor, cum am putea obtine act de proprietate asupra terenului avand in vedere ca parintii mei il folosesc neintrerupt din 1968 noi ca urmasii lui avem drept de uzucapiune? avand in vedere ca pe cine e trecut pamantul e mort de foarte multi ani. multumesc
Mie personal mi se pare ca priviti problema cu foarte multa seninatate...ca nu poate fi prea complicat sa obtineti acte de proprietate pe casa, curte, in camp...doar o sa rezolvam la primarie.:D
Regret sa va dezamagesc, insa nu este chiar asa de simplu:
1. daca pentru terenul din camp tatal nu a facut cerere de reconstituire a dreptului de proprietate in termenul prevazut de legile fondului funciar (ultima zi 30.11.2005), primaria nu o sa va poata face titlu de proprietate niciodata, indiferent cat de "dragut" este primarul (poate peste 30 de ani veti putea invoca uzucapiunea, daca nu s-or mai schimba legile pana atunci)
2. pentru casa si curte: mergeti la primarie si cereti intocmirea documentatiei pentru obtinerea Ordinului prefectului, in baza legii 18/1991 (va reprezenta actul de proprietate). Pentru asta aveti nevoie:
- cerere la primarie;
- copie a certificatului de mostenitor de pe urma tatalui dvs - va trebui sa-l obtineti neaparat;
- extras din registrul posesorilor 1990 (de la primarie);
- copie registrul agricol 1986-1990 (de la primarie);
- istoric de rol fiscal pentru plata impozitului (de la primarie);
- o schita cadastrala a casei si curtii, efectuata de un cadastrist (expert autorizat);
- eventuale declaratii de la vecini ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din registrul posesorilor 1990;
Dupa ce obtineti acest Ordin al prefectului, veti realiza cadastrul si intabularea imobilului, dupa care il puteti vinde oricui doriti.
multumesc pentru raspunsuri , pentru terenul din camp ne-am imaginat ca va fi greu de obtinut acte si de aceea nu intentionam sa l vindem , plus de asta nu am vrut sa instrainam kiar totul , am crescut acolo si in timp poate o sa facem o cabana daca se va putea,ca sa mergem vara acolo , acum locuim in oras, cred ca tata a facut ceva hartii pentru tot pamantul bunicului dar nu sunt sigura 100 % stiu ca a umblat mult dupa revolutie ca sa recupereze pamantul bunicului care decedase , bunica ia promis mai mult teren lui daca rezolva hartiile dar pana la urma sa ales cu cel mai putin , 58 arii din 6 hectare, acum eu nu stiu ce hartii sunt exact, dar pe casa si terenul din ograda m-am gandit ca daca parintii mei si cu noi am locuit acolo singuri am putea obtine mai usor hartiile, si il folosim de foarte mult timp intre 15 - 20 de ani si pe cel din camp, dar multumesc pentru raspunsuri am sa intreb daca tata a facut aceasta cerere,tata fiind decedat din 1998,
putem face succesiunea dupa tata kiar de nu avem hartii pe casa ?cum demonstram ca a fost a tatalui , sau doar o declaram si dupa aceea obtinem hartiile, eu credam ca trebuie sa avem hartiile ca sa putem face succesiunea.sau adeverinta de la primarie ca el figureaza la pozitia respectiva?
multumesc
1 daca apartine bunicului, impotriva mostenitorilor nu puteti uzuczpa
2 daca apartine tatalui dvs puteti face o cerere de partaj judiciar (succesiune) chiar daca nu aveti acte pe casa
3 recomandat este sa faceti o masuratoare cadastrala
4 uzucapiunea cere ca posesia sa fie neintrerupta adica continua timp de 30 ani iar aici nu conteaza daca a fost cooperativizat daca dvs v-ati comportat in continuare ca si proprietari si v-ati pastrat posesia
SUCCES
multumesc pentru raspunsuri