Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Intelegeri amiabile
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Intelegeri amiabile

am fost victima unui accident rutier in urma caruia am suferit o interventie chirurgicala in care mi-am pierdut un organ (splina) si am necesitat un nr. de 35 zile de ingrijiri medicale asa cum reiese din certificatul medico-legal. Ancheta penala inceputa impotiva faptuitorului inca nu sa finalizat desi a trecut 1 an de la data accidentului. Intrebarea mea este daca pot sa fac o intelegere cu asiguratorul desi nu exista inca o hotarare judecatoreasca ci doar procesul verbal de constatare din care reiese ca autorul acestui accident este vinovat?
La acest moment nu.Este necesara o hotarare judecatoreasca definitiva.
Mai precis iata ce prevad normele:

In cazul in care accidentul de vehicul face obiectul unui proces penal,
despagubirile pot fi stabilite pe cale amiabila, daca:
1. potrivit legii, actiunea penala a fost stinsa sau poate fi stinsa prin
impacarea partilor;
2. desi hotararea instantei penale a ramas definitiva si irevocabila, stabilirea
despagubirilor civile ar urma sa se faca ulterior;
3. desi actiunea penala nu poate fi stinsa prin impacarea partilor, sunt
indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
a) s-a dat rechizitoriu de trimitere in judecata sau din actele incheiate de
autoritatile publice, semnate fara obiectii de proprietarul, utilizatorul ori
conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului,
rezulta atat raspunderea civila a acestora, prejudiciile cauzate, cat si
vinovatia penala a conducatorului auto care urmeaza sa fie trimis in judecata
dupa finalizarea cercetarilor aflate in curs;
b) persoana prejudiciata isi ia un angajament scris prin care se obliga sa
restituie de indata, partial sau total, despagubirea primita, in functie de
hotararea instantei penale in ceea ce priveste fapta, faptuitorul si vinovatia.
Exista posibilitate de a primi despagubirea in baza unei conventii daca va impacati cu persoana vinovata si actiunea penala este stinsa.
Alte posibilitati:
-s-a dat rechizitoriu de trimitere in judecata sau din actele incheiate de autoritatile publice,semnate fara obiectii de conducatorul autovehiculului asigurat,rezulta cu certitudine atat raspunderea civila,pagubele cauzate cat si vinovatia acestuia
-persoana pagubita isi ia angajamentul in scris,prin care se obliga sa restituie partial sau total,despagubirea primita,functie de hotararea instantei penale in ce priveste fapta,faptuitorul,vinovatia
Nu trebuie sa fim f. fermi si sa spunem aici ca asiguratorii nu platesc pe cale amiabila. Va spun, din proprie experienta ca am numeroase cazuri rezolvate in acest mod, fapt ce me bucura, intrucat ,in toate Europa, acest tip de despagubiri se acorda in proproportie de 99% fara proces. Victimele nu trebuie sa mai astepte rezultatul unui proces lung, anevoios si pot primi banii in termen de cateva luni. desigur, exista un compromis intre cei doi avocati (ai asiguratorului si ai persoanei) accidentate, insa avantajul major e ca se primesc mult mai repede banii cuveniti.
Problema e cum se intocmesc primele acte, renumele firmei de asigurare, etc.
nucu$ a scris:

Mai precis iata ce prevad normele:

persoana prejudiciata isi ia un angajament scris prin care se obliga sa
restituie de indata, partial sau total, despagubirea primita, in functie de
hotararea instantei penale in ceea ce priveste fapta, faptuitorul si vinovatia.

Teoretic este posibil, dar practic nu cred ca se va realiza aceasta intelegere