Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... BENEFICIARII D-L 118/1990 SI LG189/2000 SUNT SCUTITI ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

BENEFICIARII D-L 118/1990 SI LG189/2000 SUNT SCUTITI SI DE LA PLATA IMPOZITULUI PE TERENUL AGRICOL

BUNICA MEA ESTE BENEFICIARA A D-L 118/1990 SI L189/2000 SI NU STIM DACA ARE SCUTIRE SI DE LA PLATA IMPOZITULUI PE TERENUL ARABIL SITUAT IN EXTRAVILAN?

da este scutita
ART. 284

Facilităţi pentru persoane fizice

(1) Impozitul pe clădiri, impozitul pe teren, taxa asupra mijloacelor de transport, taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor şi autorizaţiilor, precum şi alte taxe prevăzute la art. 282 şi art. 283 nu se aplică pentru:

a) veteranii de război;

b) persoanele fizice prevăzute la art. 1 al Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi în alte legi.
~ Conținut șters la cerere ~