Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Raport de serviciu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Raport de serviciu

Care sunt modalitatile de stingere a raportului de serviciu?
legea nr. 188/1999
" ART. 97
Încetarea raporturilor de serviciu ale funcţionarilor publici se face prin act administrativ al persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică şi are loc în următoarele condiţii:
a) de drept;
b) prin acordul părţilor, consemnat în scris;
c) prin eliberare din funcţia publică;
d) prin destituire din funcţia publică;
e) prin demisie." :)