Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... medic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

medic

buna ziua sunt medic specialist radiolog si am salariul dupa noua calculare 2476 (din care se trag impozitele) dar pana acum sporul de radiologie era de 20% iar acum primesc doar 10%.
este corect?
va multumesc
Legea 330/2009 prevede ca sporul se stabileste in functie de categoria de risc : "pentru personalul care îşi desfăşoară activitatea cu surse de radiaţii sau generator de radiaţii, un spor pentru condiţii periculoase de până la 30% din salariul de bază, diferenţiat pe categorii de risc radiologie, astfel: 10% la categoria I, 15% la categoria a II-a, 20% la categoria a III-a şi 30% la categoria a IV-a;"
Aceleasi procente le prevedea si legislatia anterioara(oug115) asa ca ori au gresit anterior incadrarea in categoria de risc si vor sa remedieze ori acum ,la calcularea noului salar, s-a strecurat o greseala. Ramane sa vedeti la personal care din variantele de mai sus este cea veridica.