Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Demolare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Demolare

Buna ziua!
Imi poate spune cineva cam la ce cost ajunge demolarea unui imobil. E vorba de o casa cu 4 camere.

Multumesc.
Pentru demolare aveţi nevoie de autorizaţie de desfiinţare
Codul Fiscal art.267 alin.(9)
(9) Taxa pentru eliberarea autorizatiei de desfiintare, totala sau partiala, a unei constructii este egala cu 0,1% din valoarea impozabila a constructiei, stabilita pentru determinarea impozitului pe cladiri. În cazul desfiintarii partiale a unei constructii, taxa pentru eliberarea autorizatiei se modifica astfel încât sa reflecte portiunea din constructie care urmeaza a fi demolata.
Valoarea impozabilă a construcţiei vă vor spune cei de la serviciul impozite şi taxe de la primărie.
Calculaţi şi cheltuielile proiectului de care aveţi nevoie pentru eliberarea autorizaţiei de desfiinţare.
Daca doriti si sa construiti dupa demolare, eu va sfatuiesc sa cereti direct Autorizatie de constructie pentru consolidare,extindere, etajare imobil existent!!;)
Veti avea mai putine complicatii, un singur proiect, o singura serie de demersuri si implicit mai putine cheltuieli. Trebuie insa ca amprenta viitoarei constructii sa coincida cat de cat(macar 50%) cu vechea constructie.
Despre costuri...taxa AC =0.5% din valoarea estimata a lucrarilor, si costurile proiectului si avizelor(greu de estimat fara date concrete)