Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Centrala termica proprie - platesc cheltuieli parti ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Centrala termica proprie - platesc cheltuieli parti comune?

Buna seara!
Am centrala proprie de apartament; la subsolul blocului s-au efectuat lucrari de inlocuire(schimbare) a conductelor de apa calda,care pe mine nu mai m-a deservesc de mai multi ani.
Intrebare: Sunt obligat sa particip la plata acestei operatii de inlocuire a conductelor de apa calda?

Multumesc!
Buna seara

In mod normal ar trebui sa contribuiti si dvs. pentru ca inainte sa va puneti centrala ati folosit acele tevi.
Multumesc pentru interventie;doresc insa un raspuns cu suport legal...
interesant argument, domnule armenteros #-o
dar nu asta este raspunsul care trebuia sa-l dati.
coloanele de apa rece, apa calda, canalizare si incalzire fac parte din instalatiile comune si, din pacate, trebuie sa contribuiti si dvs o cota parte la inlocuirea acestora, in conformitate cu legea 230/2007 si hg 1588/2007.
sint in aceeasi situatie ca si dvs
Platiti ce folositi.Daca tevile de apa calda nu mai trec prin apartamentul dvs, nu ar trebui sa le platiti.Depinde si de ce a hotarat Adunarea generala .
cocos44 a scris:

Multumesc pentru interventie;doresc insa un raspuns cu suport legal...

Art. 43. - Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate, în funcţie de suprafaţa utilă a apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă reprezintă cheltuielile efectuate pentru administrarea, întreţinerea, repararea, exploatarea şi, după caz, consolidarea părţilor de construcţii şi instalaţii din condominium aflate în proprietate comună. Prin toţi proprietarii din cadrul asociaţiei de proprietari se înţelege toţi proprietarii apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, persoane fizice sau juridice, de drept public sau de drept privat, membri sau nemembri ai asociaţiei de proprietari.

Chiar daca aveti centrala, conducta de apa este proprietate comuna, deci contribuiti si dvs.