avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CONCEDIU MEDICAL ZILE SUPORTATE SOCIETATE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CONCEDIU MEDICAL ZILE SUPORTATE SOCIETATE

INCEPAND CU DATA DE 11 .01.2010 UN SALARIAT A PREZENTAT CONCEDIU MEDICAL PANA IN DATA DE 31.01.2010.
ZILELE SUPORTATE DE SOCIETATE SUNT CELE CUPRINSE IN PERIOADA
11.01.2010 -15.01.2010 INCLUSIV SI ANUME 5 ZILE LUCRATOARE?
RESTUL PERIOADEI SE SUPORTA DIN FNUASS?
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 13:46, 12 Februarie 2010
corect , indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta pentru primele 5 zile de concediu medical , de catre angajator
Zilele suportate de angajator sunt 11, 12 si 15 ( sambata si duminica bolnavul nu mananca) potrivit normelor de aplicare respectiv ART. 35(1) Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta, potrivit art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, de catre angajator sau din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate (FNUASS), pentru zilele lucratoare din duratele exprimate in zile calendaristice de incapacitate temporara de munca, socotite din prima zi de incapacitate. Vedeti si exemplele date in Ordin Nr. 60/32 din 27 ianuarie 2006 MO 147 / 16 .02.2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
O seara cat mai buna!
EU M-AM REFERIT LA LUNA IANUARIE 2010 DECI 11 IANUARIE A PICAT LUNEA
Stimati useri :"> ce pot sa raspund referitor la relatarile dvs., poate ca ........... ceva asemanator.

Cred ca in zilele de sambata si duminica atat bolnavul cat si somerul cat si salariatul alege alternativa: ori tine post ori tine cura de slabire =D>
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2010
Angela D, Consultant resurse umane
consela a scris:

EU M-AM REFERIT LA LUNA IANUARIE 2010 DECI 11 IANUARIE A PICAT LUNEA


Scuze ma uitasem in februarie!

Alte discuții în legătură

5 zile calendaristice sau 5 zile lucratoare la calcul cm patrician patrician In OUG 158.....se spune.... ....ART. 12 Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează: A. de către angajator, din ... (vezi toată discuția)
Concediu medical fmovidiu fmovidiu Buna ziua,intebarea mea este,la concediul medical acordat sa spunem din 18.09.2015 pana in data de 30.09.2015,13 zile,se platesc doar 9 zile ???sambata si ... (vezi toată discuția)
Plata medical pt angajat in program inegal Gratiela Ratiu Gratiela Ratiu Stie cineva daca exista vreun precedent, sau alta norma legala, care sa reglementeze plata medicalului pt programe inegale de munca? Mai concret e vorba ... (vezi toată discuția)