avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rectificative 300 si 390
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rectificative 300 si 390

Am o factura din dec. 2008 achizitie intracomunitara, care am primit-o abia acum in noiembrie. A venit controlul si au zis sa fac rectificative la decl 300 si 390 pe anul 2008. Se mai poate si iau si amenda? Iar cu intrastatul de fac ca am depasit pe 2008 plafonul?
Ca eu m-am gandit sa inregistrez factura acum in octombrie si sa declar tot pe luna octombrie.
Ce parere aveti?
Cel mai recent răspuns: adivioletamia , utilizator 22:39, 10 Noiembrie 2009
Conform art.156 alin. (4) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările si completările ulterioare: ,,Declaratiile recapitulative se depun numai pentru perioadele în care ia nastere exigibilitatea taxei pentru astfel de operatiuni. ’’
Conform Ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr.552 din 28 martie 2008 pentru aprobarea modelului si continutului formularului "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri” , publicat în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.703 din 16 august 2006: ,,Declarațiile recapitulative se rectifică, din oficiu, de către persoana impozabilă, prin depunerea unei declarații recapitulative rectificative”.
Conform Ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr.702/14.05.2007 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA : ,, In cazul in care, dupa depunerea declaratiei, persoana impozabila constata existenta unor omisiuni in datele declarate sau in cazul in care una sau mai multe facturi sunt emise in cursul unui semestru, dar sunt primite de beneficiarul tranzactiei dupa data depunerii declaratiei, persoana impozabila trebuie sa depuna o noua declaratie corect completata, care inlocuieste declaratia informativa depusa initial.”
In concluzie, trebuie depuse rectificative la decembrie - altfel vor aparea neconcordante si nu veti scapa de fisc.
Spor la treaba!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 394 - rectificativa cameliaj cameliaj Ce stiti despre depunerea D394 rectificativa din proprie initiativa? Este purtatoare de ceva sanctiuni? Codul fiscal nu prevede sanctiuni dact ptr D390 ... (vezi toată discuția)
Decl.390 alinadrg81 alinadrg81 Buna ziua, am urmatoarea situatie: factura intracomunitara in 31.10 de bunuri, perioada fiscala la TVA este trimestriala...constat ca factura este eronata (nu ... (vezi toată discuția)
Noutãþi privind declaraþia 394 -versiune 15.02.2012 ContSters233047 ContSters233047 [b][u]Noutăţi privind Declaraţia 394 [/u][/b] [b]Direcţia Generală a Finanţelor Publice a Judeţului Vâlcea informează contribuabilii că, în ... (vezi toată discuția)