Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu sediul social al altui PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu sediul social al altui PFA

Va rog luminati-ma si pe mine.
Vreau sa folosesc sediul social al unui alt PFA, dar nu are cadastru (si implicit intabularea facuta. Stiu ca am nrvoie de un contract de comodat. Dar cu ce acte (din acest punct de vedere) ma duc la Reg. Com.?
Va multumesc anticipat
Dumneavoastra trebuie sa faceti contract de comodat cu proprietarul spatiului unde doriti sa fie sediul social. Nu conteaza daca proprietarul e pfa sau persoana fizica. Deasemenea nu conteaza nici ca in spatiul respectiv au sediul unul sau mai multe pfa-uri.

Cat priveste cadastrul si intabularea, nici acestea nu sunt necesare.

ONRC cere un act doveditor al titlului de proprietate - contract vanzare cumparare, donatie, extras de carte funciara, etc., la alegere.

Se gaseste foarte usor pe internet lista de documente necesare pentru inregistrare...=D>

[ link extern ]
grandanat, utilizator
Trebuie sa faceti un contract de comodat/ inchiriere cu proprietarul spatiului, iar in cazul in care acesta un are intabularea facuta, va este necesar certificatul fiscal luat de la administratia financiara.