avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua, Doresc sa deschid un SRL, domeniu medical, ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua, Doresc sa deschid un SRL, domeniu medical, cabinet ...

Bună ziua,

Doresc sa deschid un SRL, domeniu medical, cabinet de medicina muncii.

Am posibilitatea de a avea un medic specialist colaborator care se va ocupa de actele medicale.

Va rog sa ma lămuriți care sunt pașii necesari înființării firmei, precum și dacă medicul poate rămâne un simplu colaborator, prestator de servicii sau e nevoie sa facă parte din comisia de administrație
Cel mai recent răspuns: POPA GHEORGHE , Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca 16:20, 17 Martie 2025
Buna ziua

Condiția esențială este ca administratorul societății să aibă calitatea de medic
De asemenea, acesta trebuie să fie și asociat cu o participație majoritară la capitalul social.

Ca administrator de SRL - cabinet medical de medicina muncii, nu trebuie sa fiti dvs. medic specialist de medicina muncii. La deschiderea firmei trebuie sa prezentati contract individual de munca pentru medic specialist de medicina muncii care se va ocupa de activitatile specifice de medicina muncii.
Pentru acreditare cabinete medicale de medicina muncii gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
si aici: [ link extern ] /
si aici: [ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua!as vrea sa deschid un cabinet de kinetoterapie,dar ... Butulia Monica Butulia Monica Buna ziua!As vrea sa deschid un cabinet de kinetoterapie,dar sa folosesc SRL nu PFA.In acest caz este obligatoriu sa am si medic la cabinet ? (vezi toată discuția)
Asistenta medicala intr-o firma Alin Budiu Alin Budiu Buna ziua doresc sa intreb daca exista o obligatie legala in ce priveste infiintarea unui cabinet medical sau a unei asistente medicale permanente intr-o ... (vezi toată discuția)
Asistent medical bfkt poate să îsi facă o firmă de masaj la domiciliu? Cătă2001 Cătă2001 Bună ziua am o întrebare oare un asistent medical BFKT poate să îsi facă o firmă de masaj la domiciliu? ( sau de fizioterapie la domicilu pacientuli). ... (vezi toată discuția)